Oficiální paintballové hřiště na jihu Čech. Neváhejte a pojďte si zahrát !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 Aktuality
 Fotogalerie
 O paintballu
 Pravidla
 Zbraně
 Ceník
 Kde nás najdete
 Objednání hry
 
 Paintball bazar
 Paintball v ČR
 
 Návštěvní kniha

 

 

 

 

 

 

 

 

O paintballu...

Paintballový slovník

Nejčastější dotazy

Download

   Paintball (v překladu barevná koule) je moderní sportovní disciplína, jeden z rozvíjejících se adrenalinových sportů, ve kterém je důležitá nejen fyzická kondice a síla, ale také schopnost přemýšlet a rychle se rozhodovat. Dobře zkombinujte hru o získání vlajky s šachy, přimíchejte hru na schovávanou a přidejte pořádnou porci adrenalinu - to vše je Paintball.

     Jeho vznik se datuje do osmdesátých let,kdy byl v USA partou nadšenců převzat způsob střelby z plynových značkovačů od australských pastevců používajících kuličky s barvivem pro značkování ovcí. První známá hra se se konala v r.1981 ve státu New Hampshire,které se zúčastnilo 12 lidí, po několika úpravách zbraní a kuliček se tato hra pod názvem paintball masivně rozšířila po celých Spojených státech a západní Evropě do hojně využívaného sportu pro volný čas a odreagování a v roce 1992 i do našeho malého státečku. Na podzim roku 1993 se uskutečnilo první mistrovství republiky a s pozvolným nástupem cenově dostupných plynových zbraní se zakrátko vytvořili party a kluby českých paintbalistů, kteří se setkávají pravidelně na velkých hrách pořádaných po celých Čechách, přičemž vyvrcholením bývá právě Mistrovství České republiky pořádané každý rok.

    Prakticky první komerční paintballové hřiště bylo oficiálně otevřeno v USA již v roce 1982, poté  paintball sloužil k výcviku armády a speciálních jednotek, ale byl znám pod názvem Gotcha, do Evropy se dostal až v roce 1985 a to do Anglie. Škoda, že čeští příznivci tohoto skvělého sportu museli vyčkávat tak dlouho...

    Dnešní paintbalové zbraně jsou na stlačený vzduch nebo CO2, vystřelující želatinové kuličky naplněné barvou. Jejich mířený přesný dostřel je kolem padesáti metrů, jinak nebývá problém na 100 metrů zasáhnout protivníka. Tyto zbraně jsou dnes na velmi vysoké úrovni různých druhů, tvarů a modifikací od malých pistolí na 12-gramové CO2 bombičky a deset kuliček v zásobníku, až po zbraně s tlakovými lahvemi na stlačený vzduch či CO2 a elektronickým zásobníkem na 220 kuliček. Některé zbraně se musí po každém výstřelu natahovat (tzv. pump action) a jiné jsou poloautomatické (semiautomat) které se sami se po výstřelu nabijí nebo dokonce plnoautomatické, které na jedno stisknutí spouště dokáží za pár vteřin vyprázdnit zásobník. Rychlost střely je pro bezpečnost hráčů omezena na 90m/s. Paintballové náboje jsou kulaté, tenkostěnné, želatinové kapsle s barevnou potravinářskou tekutinou uvnitř, která je netoxická, neleptavá, vodou rozpustná a biologicky nezávadná a z oblečení a těla se dá omýt vodou a mýdlem. Když je hráč tímto nábojem zasažen, želatinová kapsle nárazem praskne a tekutina obsažená uvnitř zanechá jasnou barevnou značku. Kdo je takto označen, je vyřazen ze hry. Pro bezpečnější hru je možné využít různé chrániče těla, včetně rukavic a nezbytné ochranné paintballové masky obličeje. Mimo různého vybavení a doplňků pro čištění zbraně, speciálních obleků a paintballových granátů či nástražných min, se například ke zbraním dokupují optické zaměřovače, kolimátory, pažby a různé typy a délky hlavní. Pro zpestření hry se používají auta, tu a tam je dokonce vidět nějaká paintballová bazoka, minomet či dělo a za splnění veškerých bezpečnostních a legislativních podmínek je prakticky možné tento zajímavý adrenalinový sport provozovat kdekoliv v ČR.

    Paintball se dělí na dvě skupiny – závodní a military. Názory na tyto dva odlišné styly hry jsou velice diskutabilní, nicméně každý si vybere co nejvíce vyhovuje jeho představám o paintballu.

      Závodní paintball -je sportovní disciplína, hraje se většinou na uměle vytvořeném hřišti či v kryté hale kde je bojové prostředí vytvořeno převážně z nafukovacích překážek různých tvarů (kvádr,krychle,trojhran,kužel,válec…). Hraje se za dozoru jednoho či několika rozhodčích podle předem stanovených pravidel a bezpečnostních předpisů. Hráči jsou převážně oblečeni do sportovních různobarevných dresů podobné motokrosovým či hokejovým. V tomto případě se jedná o často nákladný sport, kde je výbava jednoho hráče vzhledem ke kvalitním a výkonným zbraním poněkud finančně náročná. Výhodou je, že hojně používané nafukovací překážky lze jakožto „přenosné nafukovací hřiště“ zřídit kdekoliv a uspořádat hru pro pobavení třeba u vás na zahradě.

    Military paintball -je provozován v přírodních podmínkách, kdy se klade důraz na vytvoření dokonalé iluze reálného bojového prostředí, hřiště je vytvořeno například z části lesa, staré budovy či vojenského prostoru, kde často bývají zákopy a různá opevnění, ke zpestření hry se využívají paintballové granáty, dýmovnice a upravená motorová vozidla. Hráči používají maskované oblečení a vojenské vybavení, existuje nepřeberné množství typů her od jednoduchého boje dvou týmů o vlajku až po dobývání objektu či základy. Celkový dojem hry je v duchu vojenského stylu a není potřeba dohledu rozhodčích. Zbraně a oblečení je občas upravené pro určitý druh terénu, není problém se například při boji v lese setkat s "chodícím stromem".

 

 

 

 

 

webdesign by Radix © 2005, optimalizováno pro rozlišení 1024 x 768 Mapa webu